Antral Gastrit Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Antral Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Antral Gastrit Nedir?

Antral gastrit, gastrit hastalığının midede antrum bölgesinde oluşan türüdür. Gastrit hastalığının antrum bölgesine has türü olması dışında belirtilerinden, yan etkilerine ve tedavi yöntemlerine kadar her şeyi genel olarak gastrit hastalığı ile büyük benzerlikler taşımaktadır. Midede yoğun asit üretilmesi neticesinde bir süre sonra mide duvarları zarar görmeye başlar. Hastalığın daha büyük problemlere sebep olmaması için midedeki asit üretimini düşürmek adına sorun yaratan besinlerin tüketilmemesi ve uygun tedavi yöntemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Gastrit Nedenleri

Gastrit, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Örneğin:
 • Alkol, sigara gibi bağımlılık yaratan maddelerin vücudun geneline olduğu gibi mideye de verebileceği zararlardan kaynaklı
 • Asitli yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketimi sonucunda
 • Anti-hijyenik koşullardan dolayı vücuda girebilecek olan bakteriler aracılığıyla
Çoğunlukla yetişkinlerde görülse de çocuklarda ve yaşlılarda da oluşma ihtimali vardır. Temel olarak kronik gastrit ve akut gastrit olarak iki çeşide ayrılır. Akut gastrit hemen hemen herkeste görülebileceği gibi geçicidir, sorunu yaratan içerikler (alkol, sigara, asitli içecekler vb.) tüketilmediği takdirde veya uygun ilaç tedavisiyle kısa bir süre içerisinde geçer. Ancak daha az görülen türü kronik gastrit ise kolay kolay iyileştirilemez ve hasta ömür boyu bu rahatsızlığın etkilerine maruz kalabilir. Sadece uzmanların belirlemiş olduğu diyetle ve ilaçlarla hastalığın etkileri azaltılabilir ancak kronik gastriti tamamen yok etmek imkânsız hale gelebilir.

Gastrit Belirtileri

Gastrit hastalığının belirtileri arasında şunlar yer alır:
 • Midede hafif ya da yoğun bir yanma hissi
 • Şişkinlik
 • Kusma
 • Öğürme
 • İştahsızlık
 • Kanamalı bir durum söz konusuysa dışkıda veya kusmukta kan görülmesi
Ek olarak, gelişmemiş ülkelerde bu hastalığa çok daha sık rastlanır.

Gastrit Tedavi Yöntemleri

Gastrit tedavisi birkaç farklı şekilde olabilir:
 • En basiti; eğer hastalığın sebebi zararlı alışkanlıklar ya da tüketilen yiyecek ve içeceklerse öncelikle bunların tüketimi durdurulmalıdır. Sigara, alkol ya da asitli içecekler gastrite sebep oluyorsa kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Hastanın tam olarak neyin gastrite sebep olduğunu anlayamaması durumunda bir uzmandan yardım alınmalı, uzman kişinin yönergelerine ve belirleyeceği diyete uyulmalıdır.
 • Midedeki fazla asidin etkilerini azaltmak ve mide duvarlarındaki tahrişi gidermek için şifalı bitkiler de iyi birer alternatiftir.
 • Gastrit, ağız yolundan alınan bakterilerle oluştuğu için hastalıktan uzak durabilmek adına hijyene de önem verilmelidir.
 • Hastalık hiçbir şekilde geçmiyorsa kronik gastrit söz konusu olabilir ve ilaç tedavisi gerekebilir. Bu durumda midede salgılanan asit oranını düşürücü ilaçlar kullanmak şarttır. İlaçlar, kronikleşerek sürekli hale gelmiş olan hastalığı tamamen iyileştiremese bile etkilerini azaltacaktır.

Sonuç olarak, antral gastrit ve genel gastrit hastalığı, uygun yaşam tarzı değişiklikleri ve tıbbi müdahalelerle yönetilebilir. Erken teşhis ve tedavi, hastalığın ilerlemesini önleyebilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

nazife yildiz

29 Mayıs 2024 Çarşamba

midemin sol tarafi surekli agri sirtima vuran sol bsluya vuran kaburgamin altina vuran karnimin ust bolgesi sol karin boslum cok siddetli agrilar icindeyim cok mide ilaclari kullandim iki kere endoskopi oldum yedi ayda on kilo kaybettim birturlu iyilesemiyom sonuc eroziv gastrit ve bakteri soylendi bir turlu iyilesemiyoru karin ici cok rahatsiz pisikoljim bozuldu yardimci olursaniz sevinirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nazife Hanım,

Yaşadığınız rahatsızlık oldukça zorlayıcı görünüyor. Eroziv gastrit ve bakteriyel enfeksiyon ciddi ve tedavi gerektiren durumlardır. Mide ilaçları kullanmış olsanız bile tam bir iyileşme sağlanamaması, tedavi sürecinin yeniden gözden geçirilmesini gerektirebilir. Psikolojik durumunuzun da bu süreçte etkilendiğini anlıyorum. Size önerim, bir gastroenteroloji uzmanı ile yeniden görüşerek tedavi planınızı güncellemeniz ve gerekirse bir psikologdan destek almanız olacaktır. Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Saygılar,

soru

servet

09 Nisan 2024 Salı

karında şişlik sağ üste yanma ağrı sebebi ne olabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Servet,

Bu tür belirtiler birden fazla nedene bağlı olabilir. Apandisit, safra kesesi problemleri, gastrit veya diğer sindirim rahatsızlıkları gibi çeşitli durumlar bu tür şikayetlere yol açabilir. Kesin bir teşhis için bir doktora başvurmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gastrit Sıkça Sorulan Sorular

Gastrit Sıkça Sorulan Sorular

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır?

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır?

Eritematöz Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Eritematöz Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit İçin Şifalı Bitkiler

Gastrit İçin Şifalı Bitkiler

Alkalen Reflü Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Alkalen Reflü Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Gastrit Mide Bulantısı Yapar mı?

Gastrit Mide Bulantısı Yapar mı?